Opažam, da se ljudje vračajo k osnovam – k osnovnim potrebam in njihovim glavnim vrednotam. Kot bi čez noč odrezali in se spomnili kaj mi je resnično pomembno v življenju. Najpogostejši izzivi, ki se postavljajo v ospredje, vsaj z osebami s katerim jaz sodelujem, in so skoraj da prisotni v vsakem pogovoru…je čas in svoboda.
Torej želja, da bi bil sam svoj gospodar časa kot tudi, da živim tako kot si želim. Torej ta work-life balance prihaja zelo v ospredje. Vedno je bil problem čas, vendar smo mogoče v tej nenavadni situaciji zelo hitro spoznali, kako lahko delujemo še drugače….kako lahko moderno tehnologijo izkoristimo v svoj prid. Kot bi nam mati narava rekla »na poskusi še drugače«.
Veliko ljudi slišim, da so ob tem, ko so dobili možnost delati na daljavo, občutili neko svobodo, bili so bolj umirjeni pri svojem delu, posledično je bila večja produktivnosti in na koncu še nekaj časa za sebe – kar je pa še kot Češnjica na tortici in pelje v notranje zadovoljstvo.
Bila sem priča zgodb, ki so morali popolnoma odrezati svoje delo, ker niso mogli delati od doma… kar je na eni strani prineslo zelo velik šok, tudi krizo identitet, kot tudi na drugi strani zbudilo tisti nagon po preživetju – nekateri so zelo hitro začeli iskati druge rešitve in jih tudi zelo učinkovito vpeljali v realnost. Spet drugi, so se zelo izgubili in so se začeli obračati vase … kdo sem, kaj želim, kam želim in kakšna oseba moram postati, da bom ta cilj tudi dosegla.
Lahko bi rekli, da je na eni strani corona prinesla te nesrečne maske in na drugi strani vrgla dol tiste maske, v katere smo se prej oblačili. To se pozna na vseh področjih, najprej se je začelo na ravni posameznika in seveda se to pozna tudi v podjetjih. Saj biznis delamo ljudje. Ko enkrat padejo maske, se pokaže tista prava plat, tako dobra kot slaba in ko enkrat pride to na plano, lahko resnično delamo na pravih stvareh. Zato je to, iz mojega vidika izjemno dobra priložnost, da začnemo pisati drugo poglavje v tej knjigi odnosov…tudi znotraj podjetij.
Za premagovanje teh ovir predlagam ravno to – vračanje k osnovam in temeljem podjetja, da se vprašamo katere vrednote želimo sporočati našim zaposlenim in strankam in seveda kako učinkovito jih komuniciramo. Vrednote podjetja so tiste, s katerimi se povezujemo in če se naši zaposleni kot tudi stranke v njih ne prepoznajo, ne bo povezanosti na globji ravni in posledično ne bo motivacije za skupno sodelovanje.
Če si želimo boljših odnosov z zaposlenimi in strankami, moramo vedeti kaj je njim pomembno, kaj jih navdihuje v življenju in na drugi strani kaj jih skrbi, kje potrebujejo pomoč .
Veščine aktivnega poslušanja in asertivne komunikacije so nam lahko zelo v pomoč, saj se naučimo človeka ne samo poslušati, ampak tudi slišati. In ko ima enkrat naš zaposlen/stranka občutek, da jih slišimo in razumemo, se čutijo sprejeti takšni kot so in čutijo na drugi strani iskreno zanimanje za njihovo dobro bit. Takrat se ljudje odprejo in takrat se sklene posebno zavezništvo, znotraj katerega pa se skriva tudi notranja motivacija.
Vlaganja v zaposlene, ki dvignejo usposobljenost, motiviranost in inovativnost, zaposlenim in podjetjem dajejo zagon za rast. Tako so po koncu prejšnje gospodarske krize pripovedovali v podjetjih, kjer so zaposlene vključevali v programe usposabljanj za razvoj zaposlenih in dvig konkurenčnosti podjetij. Rezultati so se kazali v večjem zadovoljstvu zaposlenih, povečanju prometa podjetij, zmanjšanju števila bolniških odsotnosti in izboljšanju odnosov med zaposlenimi, njihovi večji motiviranosti in izboljšanemu vodenju. Posledica tega pa je optimizacija dela in delovnih procesov, manj napak pri delu in seveda manj reklamacij in pritožb naročnikov oziroma končnih kupcev.